Nabídka:

 

Apartmány:

- Istrie

- Kvarnerská riviéra a ostrovy

- Severní Dalmácie

- Střední Dalmácie

- Jižní Dalmácie

- Zvláštní nabídka

- Luxusni vily s bazénem *

- Yacht Charter

- Cykloturistika

 - Last minute
 - Online rezervace
 - Pokoje

- Nemovitosti

- Pronájem do fixu

- O nás

 - Kontakty

- Cenik

- Chorvatsko

- Gastro nabídka

- Národní parky

- Vylety

 - Podmínky
 - Domácí řád a pravidla
 - Drobné rady

- Svet

- Kniha návštěv

- Tvroba stránek

- Mapa stránek

 - Kontakty
 
 

K moři do Chorvatska!

Ubytování a dovolená v Chorvatsku!

Apartmány - Chorvatsko - Dalmácie - Davor Krtalić - Dalmatinac

Jaderské moře, prosluněné pláže a kouzelná příroda to je Dovolená v Chorvatsku!

Fascinuje vás Jaderské moře, nedotčená příroda a přátelská atmosféra.

 

Stranice izradio - Davor Krtalić - Dalmatinac

 

CHORVATSKO - Místo pro Vaší dovolenou! Nabídka ubytování - Apartmány - Nejlepší ceny!

HR    CZ    EN    DE    IT

Památky UNESCO - Národní parky a přírodní krásy Chorvatska - Turistická agentura Davor Krtalić - Dalmatinac

Pláže a křišťálové moře

Davor Krtalić - Dalmatinac

Zprostředkování obchodu a služeb 
460 14 Liberec - Česká Republika
IČO: 74465520

E- mail:
dalmatinac@seznam.cz

 

.

 Váš specialista na dovolenou v Chorvatsku!

NÁRODNÍ PARKY A PRÍRODNÍ KRÁSY CHORVATSKA

 

 Kornaty

Kornati

Chorvatské moře je nejkrásnějším, nejteplejším a také nejčistějším evropským mořem. Někdy je tmavomodré, jindy modrozelené, neustále se přelévá, mění barevný tón v závislosti na denní době a úhlu dopadu slunečních paprsků. Ale vždy je krásné a neopakovatelné! Kdo jednou navštíví Chorvatsko, neustále se tam vrací.

 Turistická agentura Davor Krtalić - Dalmatinac

Počasí

 Dalmácie - letiště Split

Click for Split Airport, Croatia Forecast

Pula Rijeka
 Split Zadar Dubrovnik

Chorvatsko

 Dnes Zítra 7 dní

 

Aktivní dovolená. Sport a rekreace.

Lodní výlety na ostrovy a pláže.

 

Průzračně čistá voda, členité písčité i oblázkové pláže ... ale hlavně báječné koupání a odpočinek u moře – to je dovolená v Chorvatsku.

.

Modrá vlajka (Plava zastava) je mezinárodní ocenění za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a jeho okolí, úpravnost, vybavení, kvalitní sanitární a bezpečnostní podmínky na plážích a v marinách (jachtařských přístavech). Modré vlajky uděluje od r. 1987 Nadace pro ekologickou výchovu (The Foundation for Enviromental Education - FEE) při Radě Evropy, která má sídlo v Kodani. 
Chorvatsko se do programu zapojilo v r. 1997. Aby mohla na pláži či v marině vlát "Modrá vlajka", musí být splněna náročná kritéria, která každoročně sleduje a hodnotí nezávislá komise. Pro udělení tohoto prestižního ekologického ocenění pláži je stanoveno 29 kritérií, z nichž většina musí být povinně splněna. Sleduje se především kvalita mořské vody, vybavení, čistota pláže, úpravnost, bezpečnost, služby na pláži, péče o životní prostředí i ekologické uvědomění pracovníků.
Pro návštěvníky chorvatských pláží je "Modrá vlajka" dobrým vodítkem při výběru pláže. Aby pláž získala toto ocenění, musí být uklizená, čistá, vybavená dostatkem odpadkových košů, toalet, převlékacích kabinek, povinná je informační tabule s náležitými údaji, musí být zajištěn přístup k pitné vodě, záchranná služba a jsou požadavky na její vybavení i možnosti zábavy. Provozovatelé pláže musejí stále sledovat kvalitu vody (včetně obsahu bakterií, organického i anorganického znečištění).

Poznejte Chorvatsko!

Split - Sveti Duje Památky UNESCO

Diokleciánův palác - Split 
Eufrazijeva bazilika - Poreč 
Historické město Trogir 
Katedrála Sv.Jakova v Šibeniku 
Dubrovník 
Plitvická jezera 
Starogradsko polje

Dubrovnik

Poreč

Národní parky

Plitvická jezra 
Kornati 
Souostroví Brijuni 
Ostrov Mljet
Vodopády Krka
Risnjak 
Paklenica 
Pohoří severní Velebit

Plitvička jezera

Kornati

Chránené krajinné oblasti:

Kopački rit
Papuk (Slavonsko gorje)
Medvednica (Zagrebačka gora)
Lonjsko polje
Žumberak - Samoborsko gorje
Horský masív Učka
Zátoka Telašćica - Dugi otok
Vransko jezero
Pohoří Biokovo
Pohoří Velebit

Pogled na Biokovo

Prohlédněte si stránky
.
Národní parky - Více Chránené krajinné oblasti - Více Památky UNESCO - Více
Kornatské ostrovy - Robinzon turistika - Více Nejlepší chorvatské destinace - Více Dovolená na kole - Aerobik u moře! - Více

Turistická agentura Davor Krtalić - Dalmatinac

Památky UNESCO - Národní parky a přírodní krásy Chorvatska - Poznejte Chorvatsko!

 
D

K

    PAMÁTKY UNESCO CHORVATSKA    

Diokleciánův palác - Dioklecijanova palača - Split

Dnešní Split, druhé největší chorvatské město a rušný přístav, má přes 200 tis. obyvatel. Z toho ve zdech někdejšího Diokleciánova paláce jich dosud žije na 3 tis., tedy jen zlomek celkového počtu obyvatel města. Přesto však je a zůstane historickou skutečností, že se toto město doslova zrodilo z římského císařského paláce. Byť i částečně v troskách, zmrzačený přečetnými přestavbami a přístavbami, zůstává tento palác, nejvýznamnější antická památka na území Chorvatska a jedna z nejcennějších římských architektur na
světě, předmětem nadšeného obdivu statisíců návštěvníků Splitu.

A nebylo proto divu, že byl Diokleciánův palác zařazen organizací UNESCO mezi nejcennější památky kulturního dědictví lidstva. Výstavba přepychového paláce začala v roce 295 a trvala do roku 305 našeho letopočtu. Císař Dioklecián v něm strávil poslední léta svého života. Palác má čtyřúhelníkový půdorys o velikosti 215x180 metrů a jeho povrch je 38 500 čtverečních metrů.
Tato nejlépe zachovalá antická stavba v Chorvatsku byla postavena z bračského kamene a její architektura je spojením prvků antické vily a opevněného hradu.
Palác je jádrem dnešního města Split. V průběhu 5. a 6. století se stal obytným prostorem a koncem 19. století ve 280 domech uvnitř areálu paláce již více než 2600 lidí.
Dnes jsou ve sklepích paláce výstavní síně a náměstí uvnitř areálu monumentálního paláce se stalo straktivním letním jevištěm, na kterém se pořádají kulturní akce.
Split, peristyl Diokleciánova paláce
Málo kde na světě došla pozdně římská monumentalita takového výrazu jako v nejobdivovanější části paláce - na peristylu - otevřeném prostoru v srdci
paláce, se sloupovým mramorovým ochozem (dnes se tu konají operní představení, především Verdiho Aida). Vznešenost místa podtrhával prothyron, závěr peristylu, vyvýšený asi o 1 metr. Právě zde sedával ex-císař, oděný v diadém a skvostná orientální roucha, zde přijímal i cizí poselstva. Split, jižní zeď paláce
Dioklecián chtěl za své vlády čelit neutěšeným vnitřním poměrům v římské říši rozsáhlou reformou vládní, vojenskou a správní. Jen minimum reforem však bylo úspěšných a přežily svého tvůrce, většina jich skončila úplným fiaskem. Stát za něho už nebyl pro občany, ale občané pro stát.
V úsilí o mravní obrodu říše se zasazoval o návrat ke starým hodnotám, mj. o obnovu starého kultu pohanských bohů. Božské pocty požadoval i pro sebe jako císaře. Proto vyhlásil nelítostný boj vyznavačům nového náboženství, křesťanům, kteří byli v jeho očích jako odpůrci pohanských bohů nepřáteli státu. I když hlavní pronásledování křesťanů trvalo za něho v západní části říše jen dva roky (ve východní části pokračovalo ještě po ediktu Milánském téměř 10 let), znamenalo vzhledem ke své systematičnosti, důkladnosti a organizovanosti životní ohrožení pro mladou církev. Počet umučených a popravených křesťanů byl vysoký, ale na druhé straně křesťanství sílilo prolitou krví mučedníků. Podle pozdně antických pramenů Dioklecián sám nenáviděl křesťany a byl si plně vědom dosahu a rozsahu pronásledování.

Split, Stříbrná (východní) brána
Po své abdikaci respektive po prvním ediktu o zastavení pronásledování křesťanů se Dioklecián začal ve svém paláci obávat jejich pomsty. Nepřijímal návštěvy, žil téměř osaměle v neustálé strachu a hrůze o život, všude viděl stíny zabitých a umučených, podezříval i své nejbližší ze spiknutí a úkladů,
což podlomilo jeho fyzické i psychické zdraví. Jak se uvádí, bloudil pološílený komnatami paláce a čekal na smrt. Alespoň tak popisují konec Diokleciánova života raně křesťanští autoři.

Bylo ironií osudu, že se musel ještě dočkat ediktu Milánského (v r. 313), kterým Konstantin zrovnoprávnil křesťanství s pohanským kultem. Zemřel v r. 313 nebo 316.
Palác pak ožil zejména po zničení sousedních Salon avarskými hordami, kdy se uprchlíci z tohoto města začali uchylovat do pevných zdí paláce postupně si
jej přizpůsobovali svým potřebám. A to byl vlastní vznik města Splitu.
 
D

K

Eufrazijeva bazilika - Poreč

Eufrazijeva bazilika je nejduležitější kulturní památka v Poreči, v roce 1997 je zapsána do světového kulturního dědictví UNESCO

Výstavba baziliky začala v 6. století, byla do dneška mnohokrát přestavěna, takže na půdorysu původního kostelíku z raně křesťanského údobí stojí dnes již třetí kostel, tentokrát v gotickém slohu.

Kostelní budova byla několikrát poškozena zemětřesením, válkami a požáry, přesto se dochovaly původní podlahové mozaiky z 5. st., které jsou reprezentativními ukázkami
raně křesťanského malířství. Obrázek Krista a postavy mučedníků a mučednic, fascinantní kompozice Panenky Marie na trůně - jsou překvapivé svým jemným, skoro filigránským zpracováním. Nejstarší fragmenty mozaiky pocházejí ze 3. století.

Prohlídka je možná každý den po ukončení mše.
 
D

K

Historické město Trogir - Povijesni grad Trogir

Starobylé městečko Trogir, zařazené organizací UNESCO do seznamu památek kulturního dědictví, se rozkládá na malém ostrůvku vtěsnaném mezi pevninu a ostrov Čiovo, asi 30 km od Splitu. Na ostrůvku je historické jádro města spojené mosty s novějšími částmi města na pevnině. Z architektonického hlediska patří Trogir mezi nejkrásnější města na Jadranu. Trogir je místem stvořeným pro turistiku díky kombinaci historických památek, starobylých domů, romantických uliček a modrého moře, čistých pláží a bohatého kulturního života.

Historie a památky

Město zvané Tragurion bylo na tomto místě postaveno Řeky ve 3. stol. př. n. I. Na konci 1. stol. př. n. I. se stalo římskou osadou Tragurium a rozvinulo se v městské osídlení se sítí uliček, městského náměstí, sakrálních staveb a obranné zdi. Po pádu římského impéria bylo na konci 11. stol. pod nadvládou Byzantské říše. V 9. stol. zde byla zřízena diecéze, zrušená v r. 1828. V r. 1107 mělo město autonomii v rámci maďarsko-chorvatského státu. V r. 1132 bylo zničeno Araby a v dalším stol. se začalo pozvolna rozvíjet. Mezi lety 1420-1797 spadalo pod vládu Benátek, která zanechala určitý odkaz. Toto období dokládá stavba městské zdi, mocné pevnosti Kamerlengo s obrannou věží Sv. Marko, katedrála, městská budova s arkádami a další důležité budovy, které se dochovaly. Mezi lety 1797 a 1918 byl Trogir pod nadvládou Rakouska, s krátkou epizodou v letech 1806-1814, kdy ovládali Evropu Francouzi.

V tomto období byla zničena značná část zdi, ale zachovaly se četné památky vypovídající o pozoruhodné minulosti města. K nejdůležitějším patří katedrála sv. Lovro ze 13. -15. stol. s kaplí sv. Ivan, nejkrásnější renesanční stavba v Dalmácii, postavená v letech 1468-1497. Městská zeď s hlavní bránou, menší bazilika sv. Barabara z 9. nebo 10. stol., nejstarší zachovalá stavba ve městě, kostel sv. Ivan Krstitelj (sv. Jana Křtitele) z r. 1270, benediktský klášter s kostelem sv. Nikola, dominikánský klášter (14. stol.) s kostelem sv. Dominik a městská budova s arkádami z r. 1308 s orlojem se zachovaly pouze částečně. Zcela zachovalé jsou palác Čipiko, palác Lučič a palác Garagnin-Fanfogna s městským muzeem. Cesty bohaté historie Trogiru jsou zaznamenány v muzeu Sakrálního umění a v městském muzeu.

Městský přístav a marina jsou umístěny na straně k ostrovu Čiovo. Na západní straně se nachází přístaviště pro 100 lodí.
 
D

K

Katedrála Sv. Jakova, Šibenik - Katedrala Sv. Jakova u Šibeniku

Šibenická katedrála je nejvýznamnější památkou renezanční architektury v Chorvatsku. Výstavba kostela, který byl postaven z vápence a bračského mramoru, začala 1431. roku a trvala do 1536. roku.
Na poslední fázi výstavby katedrály dohlížel mistr Juraj Dalmatinac a po něm mistr Nikola Firentinac.
Vnější strana kostela je ozdobena 72 renezančními portréty vynikajících dobových osobností. Katedrála si díky umění svých mistrů stavebníků a sochařů zasloužila zařazení do seznamu světového památkového dědictví UNESCO.

Proti katedrále je renesanční radnice ze 16. stol., s otevřenou lodžií v přízemí a zasklenou v prvním patře. Těsně vedle ní vede schodiště do staré části města (schodiště otevřená i klenutá, průchody, starobylé dvorky a náměstíčka). Proti apsidám katedrály je kostelík sv. Barbory z 15. stol. s hodnotnou Sbírkou církevního umění (Zbirka crkvene umjetnosti). Vedle katedrály na nábřeží stojí Biskupský palác (Biskupski dvorac) z 15. stol.
Sousedí s ním Mořská brána (Morska vrata), vchod do přístavu, a Knížecí palác (Kneževa palača), sídlo benátského místodržitele, dnes Městské muzeum (Gradski muzej). Na nábřeží je i pozdně renesanční kostelík sv. Mikuláše (Sveti Nikola) z 18. stol. s pěkným kazetovým stropem.

Ostatní sakrální i profánní stavby reprezentují převážně přechod gotiky v renesanci: Nový kostel (Nova crkva), goticko renesanční stavba s kazetovým malovaným stropem, kostel sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj) s krásným vnějším schodištěm, gotický kostel sv. Františka (Sveti Frane) s bohatě vyřezávaným kazetovým stropem. Při kostele je cenná sbírka inkunábulí. Z paláců vyniká palác Foscolů, Orsiniů, Madonićů (15. - 16. stol.).
 
D

K

Dubrovnik

Dubrovník je městem s mimořádně hodnotnými kulturně-historickými památkami a proto bylo celé staré městské jádro označeno za světové památkové dědictví pod ochranou organizace UNESCO. Město Dubrovník bylo založeno v 7. století. Je obehnáno dva kilometry dlouhými hradbami. Jsou vysoké až 25 metrů a silné šest metrů.
Hradby společně s věžemi, tvrzemi a pevnostmi, kterých je kolem Dubrovníku dohromady třicet šest, chrání překrásné ulice, ozdobná průčelí domů a paláců, které pocházejí ze všech údobí dějin slavné Dubrovnické republiky.
Procházka Dubrovníkem, šálek kávy na korzu Stradun a chůze po starých hradbách se podobají návštěvě v autentické galerii různých architektonických slohů a údobí.

 

Nejcennější památkou je ucelený fortifikační systém města, který se zachoval neporušený. Tvoří jej 1940 metrů hradeb z 8. až 17. stol, které jsou místy až 6 metrů silné, dále 15 obranných věží, z nichž nejmohutnější je válcová Minčeta. Přímou součástí opevnění byla pevnost sv. Jana (Sveti Ivan) u přístavu. Systém doplňovaly i samostatné pevnosti, a to kasematová pevnost Bokar z 11. stol. a na mořských útesech pevnost Lovrijenac, na jejíž vstupní bráně je nápis, který byl současně heslem republiky Ragusy, jak se Dubrovnická republika po staletí nazývala: "Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa" - "Non bene pro toto libertas venditur auro". Na jihovýchodě je pevnost Revelin, která je přímo napojena na bránu Ploče.

Součástí obranného systému města byly i dvě brány, a to Pile na západní straně a Ploče na jihovýchodní, obě dvojité s padacím mostem. Brána Ploče s mohutnou pevností Revelinem vede na předmětí Ploče s luxusními dubrovnickými hotely. Hned za branou je starý městský přístavy a budovy někdejších lazaretů (karanténních stanic). Za nimi pěkné městské koupaliště - hrubý písek a drobné oblázky. Platí se vstupné.

Na druhé straně starého města za branou Pile se rozkládá vilová čtvrť Boninovo, která pak navazuje na polostrov Lapad, kde je většina dubrovnických hotelů, především na svazích zdejších kopců Babin kuk a Velika Petka
.

Starý Dubrovník poskytuje neporušený obraz patricijského města na přelomu 17. a 18. stol., tedy z doby po katastrofálním zemětřesení. Střed tvoří hlavní ulice Placa - Stradun, z níž na obě strany vybíhají úzké uličky směrem ke hradbám. Jsou strmé, výstup je částečně řešen schodišti.

Na Place - Stradunu při vstupu od brány Pile je k vidění:
Renesanční kostel sv. Spasitele (Sveti Spas) ze začátku 16. stol. románsko-gotický františkánský klášter (samostan Male brače) s vynikající románsko-gotickou křížovou chodbou a s lékárnou ze začátku 14. stol., mimořádně bohatou klenotnicí a knihovnou, s cenným interiérem kostela.
Onofriova kašna (Onofrijeva česma) byla součástí dubrovnického vodovodního systému z poloviny 13. století.
Dubrovník, palác Sponza a městská zvonice Na opačné straně končí Placa na náměstí Luža (Poljana Luža), které bylo městským shromažďovacím prostorem. Zde je:
Rolandův sloup (Orlandov stup) z 15. stol. (viz tématický článek: Rolandův sloup v Dubrovníku) palác Sponza (mincovna, celnice, státní pokladnice republiky, banka atd.)
Barokní chrám sv. Blažeje (Sveti Vlaho), patrona města (viz tematický článek: Slavnost sv. Blažeje v Dubrovníku).
Dům Luža (Luža zvonara) s průchodem k bráně Ploče městská zvonice (Gradski zvonik), na ní kovové postavy, tzv. zelenci, které odbíjejí celé hodiny.

Hlavní strážnice (Gradska straža) divadlo Marina Držiće (Kazalište Marina Držića, zvané též Bonda) z 19. stol.
Městská kavárna (Gradska kavana), oblíbené místo k posezení vedle kavárny Knížecí palác (Knežev dvor), nejkrásnější stavba Dubrovníka, sídlo knížete a republikových úřadů, z 15. stol., dnes přístupné muzeum (tematický článek: Malé zastavení v knížecím paláci v Dubrovníku).

Dubrovník, Gundulićovo náměstí
V blízkosti je Gundulićovo náměstí (Trg I. Gundulića), kde dopoledne bývá barvité tržiště zemědělských plodin a odpoledne oblíbená kavárna. Uprostřed je pomník největšího básníka Dubrovnické republiky, Ivana Gunduliće.
V sousedství je barokní dubrovnická katedrála P. Marie (Velika Gospa) ze 17. až 18. stol., s cenným inventářem a velmi bohatou katedrální klenotnicí (Riznica katedrale). Právě pod tímto chrámem byla objevena velká byzantská bazilika z 5. - 6. stol.

Široké schodiště vede vzhůru k baroknímu jezuitskému kostelu sv. Ignáce (Sveti Ignacij), v jehož sousedství je tzv. Dubrovnické kolegium (Collegium Ragusinum), v 18. stol. proslulé dubrovnické vysoké učení.
Nedaleko je pozoruhodné etnografické muzem Rupe, dřívější republikové zásobní skladiště obilí.
Jižní části Dubrovníka dominuje dominikánský kostel a klášter (samostan dominikanaca, též samostan Bijelih fratara), budovaný od 13. do 15. stol., dnes cenné muzeum a obrazárna s díly světových malířů.

Někdejší slovanské sídliště Dubrava se 14 prudce stoupajícími uličkami doslova skrývá řadu cenných staveb, mimo jiné klášterní kostelík Siguratu, synagogu někdejšího gheta aj. Hlavní ulička, s Placou rovnoběžná Prijeko, má aspoň v každém domě jednu restauraci nebo vinárnu - konobu.
 
D

K

Plitvička jezera

P
litvická jezera jsou neznámějším národním parkem v Chorvatsku.

Plitvická jezera jsou tvořena skupinou 16 terasovitých jezer vzájemně propojených vodopády a několikakilometrová síť dřevěných můstků a lesních stezek umožňuje blízký kontakt návštěvníka s vodopády a jezery.

Příroda, která sama vytvořila vodopády, lesy a rostliny národního parku a živý svět v jezerech i kolem nich - to je důvod, proč tisíce turistů každoročně navštíví právě toto místo.
Přehrady mezi jezery, přes které padají překrásné vodopády a peřeje vznikají zvláštním přírodním způsobem, který trvá již tisíce let.
Nánosy uhličitanu vápenatého na dně jezera vytvářejí přírodní bariéry, které se zdvihají nad vodu rostouce stále do výšky i šířky a vytvářejí tak mimořádné vodopády. Národní park Plitvická jezera zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví po ochranou UNESCO.

Krásy parku nabízí i soulad s přírodou, bezpočet aktivit pro odpočinek i výletů, dlouhé procházky přírodou a rekreační program pro všechny generace.
Plitvická jezera jsou místem, kam se budete rádi vracet a tak znovu můžete prožít krásné chvíle při zkoumání flóry a fauny, znovu se procházet po kilometrech stezek nebo využít elektročlun či panoramatický vláček k prohlídce parku.

Slapovi Korane Brzaci

Restoran Lička kuća

Památky
- Prošćansko jezero - v nadmořské výšce 636 m, s největší hloubkou 37 m. Kvůli své hloubce a šířce má jezerní voda tmavě zelenou barvu.
- Jezero Ciganovac - získalo jméno podle legendy, která říká, že se v jezeře utopil "cikán", když lovil ryby. Do jezera přitéká voda z Prošćanského jezera. Nejzajímavější detail jezera jsou peřeje Prošćanského jezera se zničenými krápníkovými bloky.
- Jezero Okrugljak - získalo jméno podle svého kulatého tvaru. Nadmořská výška je 613 m. Zde je i vodopád Labudovački slap, pod kterým je několik jeskyní (jeskynní park).
- Jezero Kozjak - jméno má podle legendy, která říká, že se v jezeře utopilo 30 koz, když přecházely z pobřeží na ostrůvek, aby se zachránily před vlky.
- Jezero Gavanovac - legenda vypráví, že v jezeře zmizel Gavanův poklad.

Gastro
- Při vstupu do Národního parku naleznete mnohé stánky, kde místní prodávají původní koláče a sladkosti tohoto kraje, připravené podle receptů starých několik set let.
- Telecí a brambory pod pekou
- Pečený pstruh a marinovaný pstruh
- Pečené jehněčí
- Kyselé mléko a domácí sýry
V místní restauraci Lička kuća můžete ochutnat speciality lického kraje a vidět i jejich přípravu.

 
D

K

 

Starogradsko polje - Stari grad - Hvar

Minulost tohoto města je velmi slavná - vždyť to bylo v letech 385 až 384 př. n. l. druhá řecká kolonie na Jadranu vůbec a první, kterou založili na Jadranu řečtí osadníci, kteří připluli přímo ze své řecké vlasti z ostrova Paros (ostatní řecké osady zakládali Řekové ze sicilského velkého centra Syrakusy, které tu vybudoval mocný řecký vládce, tyran Dionýsios).
Novou osadu nazvali přistěhovalci podle svého rodného města v Řecku Paros - Pharos. Ager (latinsky) či chora (řecky) se nazývala veškerá půda, která podle řeckých zákonů patřila po založení osady obci. Ta její značnou část rozparcelovala a přidělila novým kolonistům. Na Starigradském polji, jednom z nejúrodnějších regionů v Středomoří, východně od dnešního města Stari Grad, byla půda rozparcelována na stejné díly o výměře 181 x 905 metrů (někdy se ještě dále dělily na čtverce 181 x 181 m). Parcely byly opatřeny jmény kolonistů, jimž byly přiděleny, byly vzájemně odděleny suchými zídkami a celý okrsek byl opatřen i nezbytnými komunálními cestami.
A tato parcelace se přes veškerou nepřízeň času i lidí dochovala ve své podstatě dodnes, tj. po 24 století od svého vzniku před naším letopočtem. Pravda, zmizely některé suché zídky, sloužící mnohým obyvatelům okolních sídel jako kamenolom, podobně jako mohutné hraniční kameny. Na ageru vznikaly mj. divoké skládky, část parcel pustla a nedávno tu mělo vzniknout letiště pro ostrov.
Přes veškerou devastaci však zůstala síť parcel i celý katastr jasně patrný a dochovaný a důkladné studium a archeologický průzkum vyústily nakonec k podání žádosti o nominaci na zápis do vytouženého seznamu UNESCO. A po šesti letech jeho orgány rozhodly, že si starigradský ager tuto poctu zaslouží.
Pro odborná místa i samosprávní orgány oblasti je to současně velmi náročný a odpovědný úkol vytvořit takový soubor opatření, který zajistí administrativní správu chráněného území, další odborný archeologický průzkum, zabezpečí ager tak, aby se zabránilo jakékoli devastaci chráněného území a vytvoří prostor pro propagaci, mj. i v oblasti cestovního ruchu.
 

 

Dovolená v Chorvatsku! Místo pro Vaší dovolenou! / Turistická agentura Davor Krtalić - Dalmatinac