D
K
|
Obliba Chorvatska
|
Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v oblasti Středozemního moře. Jeho obliba je výrazná především pro turisty z České republiky, kterých k Jadranu každoročně vyrazí více než milion. Země je optimální destinací pro letní dovolenou u moře díky křišťálově čistému moři, krásným plážím a příjemnému středomořskému klimatu. Chorvatsko však nabízí mnohem víc než koupání.
Chorvatská města se pyšní bohatou historií a památkami evropského i světového významu. Národní parky okouzlují krásou zdejší nádherné přírody. Celkový dojem z této pohádkové země s více než tisící ostrovy, umocňuje pověstná pohostinnost a vstřícnost zdejších
obyvatel.
|
|
Národní
parky zahrnují vždy nejkrásnější přírodní
bohatství země. Chorvatsko má své národní parky
navíc velmi rozmanité. Je jich celkem osm a rozkládají
se jak v centrální části země, tak i v pobřežních
oblastech a na ostrůvcích Jaderského moře. Až
Chorvatsko navštívíte, zkuste některý z těchto
unikátních míst navštívit. Národní a přírodní
parky této středomořské země vás odměnění úchvatnými
zážitky. Chorvatsko zkrátka nemusí být ve vašich
vzpomínkách spojeno jen s lenošením u moře.
|
|
|
|
ADAC:
Chorvatsko má nejčistější moře ve Středozemí!
BERLÍN: Chorvatsko má nejčistější moře v Mediteránu,
podle posledních výzkumů německého autoklubu ADAC,
který je třetím největším světě. ADAC již více
než 10 let zkoumá v Chorvatsku kvalitu moře a o výsledcích
informuje svých 16 milionů členů. Včera byla na
berlínském veletrhu ITB podepsána smlouva o nových výzkumech
Jadranského moře, které ADAC bude provádět na 50 místech
chorvatského pobřeží a to ve spolupráci s
"Hidrografskim" institutem ve Splitu. Nové výzkumy
začínají již za měsíc. Čisté moře je pro
Chorvatsko hlavním argumentem při prodeji turistické
nabídky.
Na chorvatských plážích si lidé vychutnávají koupání
v nejčistějším moři Mediteránu. To potvrdily
nejnovější výzkumy kvality moře, které provádí
Ministerstvo pro ochranu okolí a výstavby.
Od roku 1988 Chorvatsko provádí program sledování
kvality moře a je člen Konvence ochrany mořského pobřeží
ve Středozemí. Na plážích vlaje 103 modrých
vlajek, což je o 11% více než v loňském roce.
Istrie je první v počtu modrých vlajek - celkem 49, dále
pak Primorsko-goranska županja má 28 modrých vlajek.
Toto prohlásil Petr Zimmer, ředitel oblasti turismu v
ADAC. Výsledky výzkumu kvality vody se oznamují v 60
mil. letáků, které ADAC vydává a počítá se s 80
miliony čtenářů. Smlouvu je za Chorvatsko podepsal
Niko Bulić, ředitel Hlavního úřadu HTZ.
(Informace a
fotografie jsou převzaty z http://www.poslovni.hr)
|
|
Marco Polo
Jistě každý zná námořníka Marca Pola, který se údajně narodil roku 1254 na ostrově Korčula, jež je součástí Chorvatska. Roku 1271 se Marco společně se svým otcem Nicolem Polem a bratrem Matteem vydal na cestu na východ, za tři roky dorazil do Pekingu, kde v císařských státních službách strávil dlouhých 17 let.
V roce 1292 dostal Marco Polo společně se svým otcem a bratrem povolení vrátit se zpět do vlasti. Doprovázeli princeznu, která měla být provdaná za vládce mongolské dynastie v Persii. Polové se tak dostali po moři do Indočíny, Indonésie, Cejlonu, Indie až do Perského zálivu. Odtud roku 1295 putoval Marco Polo přes Cařihrad do Benátek. O tři roky později se Marco, po bitvě mezi Jenovany a Benátčany, dostal do janovského zajetí.
Ve vězení sepsal vzpomínky ze svých cest – lépe řečeno nadiktoval je svému spoluvězni Rusticellovi z Pisy. Jestli se ptáte, jak se jmenuje onen cestopis, pak si přečtěte "El Milionus". Název vzešel z toho, že jak Marco, tak i jeho otec byli známi v Benátkách jako Milliones (v překladu tisícktrát tisíc liber). Marco dostal přezdívku Milionový pan Marco. Jeho dům v Benátkách byl a je dosud znám jako Dvůr milionů. Je mnoho verzí ohledně původu názvu jeho knihy. Jedna z verzí je, že to znamená obrovské jmění chánovo, o kterém mluvil Marco vždy jako o milionovém. Další verzí je odvozenina z jména Emilio, tak totiž říkali Nikolovi, otci Marca Pola. Anebo to může být přezdívka Marca, pro jeho obrovské jmění.
Když byl Marco Polo v roce 1299 z vězení propuštěn, stal se váženým obchodníkem a v Benátkách žil až do své smrti, do roku 1324. O bohatství Marca Pola svědčí i jeho závěť, ve které odkázal 72 kilo zlata, jež měli cenu několik milionů benátských marek.
Při návštěvě Korčuly nezapomeňte navštívit rodný dům Marca Pola. Údajně žijí potomci tohoto mořeplavce dodnes v Orebiči na poloostrově Pelješac. Jistě vás uchvátí stará část Korčuly, která leží na vyvýšeném poloostrůvku spojeném s pevninou jen úzkou šíjí. Ze všech stran je navíc obklopena hradbami ze 14. až 16. století.
Osoba Marca Pola je opředena pověstmi. Faktem ovšem je, že to byl člověk velmi vzdělaný, byl křesťanského vyznání, uměl číst, psát a byl velmi sečtělý. Ovládal slovem i písem čtyři orientální jazyky – údajně to byla perština, mongolština, ujgurština (jazyk
Ujgurů) a čtvrtým jazykem byla patrně arabština, kterou mluvilo jen duchovenstvo, a nebo tangutština – dialekt tibetštiny.
|
Chorvatsko - Ubytování
|
Co se týče ubytování, nabízí Chorvatsko široký výběr lišící se povětšinou cenou a kvalitou. Obecně se však dá říct, že ceny jsou pro našince přijatelné. V sezóně jsou ceny ubytovacích institucí samozřejmě dražší než během zimních měsíců. Letní sezóna zde obvykle začíná v polovině května a je uzavřena koncem září.
Možnosti ubytování
Nejžádanějším typem se v současnosti stává privátní ubytování. Výhodné je v tom, že poskytuje klid a soukromí, je však nutná vlastní strava. Apartmány jsou v posledních letech zařízeny velmi kvalitně a většinou jsou umístěny blízko pláže. Většinou je zde nutnost vlastního stravování, ale není podmínkou.
Hotely
Další možností jsou hotely, které se liší dle kvality a služeb, jenž poskytují. Pětihvězdičkové hotely se nacházejí u moře. Kromě restaurace a baru nabízejí většinou také fitness, bazén atd.
Kempy v přírodě
Kempů v Chorvatsku najdeme velký počet. Každé menší město jich má hned několik. Výhodou kempování je jeho relativní nízká cena a flexibilita. Během pobytu můžete vyzkoušet více kempů v různých lokalitách. Kempinky bývají situovány blízko moře a mají vysoký standart.
Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. Důvodem je snaha zamezit lesním požárům, k nimž dochází v těchto oblastech velmi často, a šetřit životní prostředí.
|
Zábava
|
Národní parky
Při návštěvě Chorvatska se jistě vyplatí navštívit aspoň jeden z četných a proslavených národních parků. Doporučeníhodná jsou proslulá Plitvická ve vnitrozemí. Hojně navštěvován je národní park Krka u ústí stejnojmenné řeky. Národní park Paklenica je součástí Světového přírodního dědictví UNESCO. Za návštěvu rozhodně stojí souostroví Kornaty. Vstupné do těchto lokalit pro dospělého člověka se různí. Pohybuje se od 150,- Kč (Paklenica) přes 400,- Kč (Krka) až po 6.000,- Kč (Brijuni – velký okruh).
Zajímavé města
Stojí rovněž za to navštívit přístavní město Split, dále Rijeku, Pulu, Karlovac či nejjižněji položený Dubrovník. Většinu míst v zemi prostupuje kouzelná středomořská architektura. Ve městech se nachází množství honosných klášterů či kostelů, které stojí za návštěvu. Příkladem může sloužit unikátní antický Diokleciánův palác ve Splitu či koloseum ve městě Pula. Za návštěvu mimojité stojí městské hradby (Gradske zidine) v Dubrovníku. Veřejnosti jsou otevřeny denně. Dospělí zde zaplatí vstupné ve výši 180,- Kč, děti a studenti 75,- Kč.
Pláže
Chorvatské pláže jsou většinou oblázkové. Zdejší azurové moře s množstvím zátok a útesů je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Proslulé jsou poznávací plavby lodí, které jsou nabízeny v turistických letoviscích místními cestovními kancelářemi. Plavba je většinou celodenní, v ceně bývá občerstvení i nápoje.
Sporty
Chorvatsko není jen místem plážového odpočinku, nakupování a opalování, ale také místem pro aktivní dovolenou. Množství místních cestovních kanceláří takovéto dovolené či několikadenní výlety dokáže ušít dle vašeho přání.
Chorvatské hory přímo lákají k turistice či cyklistice. Pro nenáročné cyklisty lze doporučit nížinné okolí města Rovinj. Jednodenní zapůjčení kola vás vyjde přibližně na 350,- Kč.
Nadšencům jsou k dispozici různé kurzy jachtingu a plachtění. Nemusíte k tomu ani mít vlastní loď, stačí si ji pronajmout i s kapitánem. Lodě k pronajmutí kotví v každé chorvatské marině. Ideální jachtařskou lokalitou je dle místních Istrie. V okolí Šibeniku jsou pro zájemce dokonce připraveny jednodenní výlety motorovými plachetnicemi a terénními vozidly.
Oblíbenou aktivitou je windsurfing. Místní agentury nabízejí kurzy pro začátečníky i pro pokročilé surfaře. Podmořský svět přímo vybízí k potápění. Je možné zaregistrovat se do jedné z mnoha potápěčských škol. Pro děti jsou připraveny atrakce v turistických střediscích, od kolotočů přes skluzavky až po trampolíny.
|
|
Kuchyně
Chorvatská kuchyně se vyznačuje zejména pestrostí. Je z velké části ovlivněna klasickou italskou kuchyní, ovšem nalezneme v ní i pozůstatky vlivu maďarských, rakouských i tureckých tradičních jídel. Ačkoli má každý region své vlastní speciality, pro celou zemi jsou typické pokrmy z jehněčího, skopového, telecího a vepřového a samozřejmě z ryb. Klasikou jsou různé zeleninové závitky plněné masem, čevapčiči a ražniči.
Stravování
Z polévek je vyhlášená maneštra neboli silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a kukuřice. Každý hlavní chod se skládá z masa, velkého množství zeleniny (syrové či tepelně upravené) a menšího množství přílohy (těstovin, rýže, brambor). Jako moučník se podávají palačinky, záviny, koláče, pudinky, zmrzliny či saláty z čerstvého ovoce. Klasickým zakončením oběda či večeře je silná černá káva.
Nejoblíbenějším pokrmem ve Středomoří je tzv. pršut, neboli vepřová sušená na vzduchu a poté uzená. Podává se většinou s ovčím sýrem a olivami.
Destiláty
Alkohol, zejména tvrdý, si můžete vybrat z nepřeberného množství. Milovníci piva mohou být však zklamáni poněkud úzkým výběrem. Naopak je to s vínem, které je k dispozici v nepřeberném množství. Vína se zde dělí, stejně jako u nás, na stolní, jakostní a vína s přívlastkem.
|
Istrie
|
Při putování po Istrii nelze minout město Poreč. Historie tohoto z nejnavštěvovanějších středisek v celé Istrii se začíná psát už v devátém století př.n. letopočtem, kdy bylo místo, na kterém se rozkládá dnešní Poreč osídlena kmeny Istrů. O několik století později pak toto území dobyly Římané, aby zde otiskly svou nesmazatelnou stopu v podobě mnoha nádherných staveb, které vytvářejí nezaměnitelný kolorit tohoto malebného města.
Historické jádro Poreče, to je bezprostřední dotek bohaté historie, která dýchá na každém kroku. Snad nejvýznamnější z mnoha historických památek, kterými Poreč oplývá je Eufrasiova bazilika, jež je přímým důkazem vyspělosti a nádhery starobyzantské architektury, což jí plným právem zařadilo do seznamu památek kulturního dědictví UNESCO. Těsně s bazilikou sousedí potom biskupský palác, který stejně jako bazila pochází již ze 6. století n.l. A stejně tak je možné se v centru města setkat jak se zbytky římských chrámů z 1.století nebo s klášterem ze 13. století a dalšími cennými historickými budovami paláců.
Ale za zmínku stojí určitě také jeden z nejstarších majáků vybudovaných na chorvatském pobřeží, ten je postaven na ostrově sv. Mikuláše, který leží v moři jen několik desítek metrů od pobřeží.
Ale Poreč a vlastně celá Istrie, to není jen bohatá historie, ale také vynikající zázemí pro příjemnou dovolenou strávenou koupáním v moři nebo třeba toulkami po malebném vnitrozemí, kde se střídají vesničky a městečka v nezaměnitelném koloritu, který uchvátí každého tak, jak to dokáže magická země.
Hory
Horský masív Učka je ideálním prostředím pro krátké či delší vycházky v krásné přírodě zdejších jehličnatých lesů plných vůně pryskyřice. Milovníci náročnějších výstupů mohou vystoupit až na nejvyšší vrchol Učky, horu Vojak měřící 1396 m. Jako bohatá odměna za námahu se zde nabízí nádherný rozhled, jeden z nejkrásnějších v širokém okolí, když jsou vidět italské Dolomity, slovinské Julské a Kamnické Alpy. A komu se nechce až tak vysoko, může využít množství značených tras k neméně příjemným výletům do těchto hor.
|
Kvarnerská riviéra
|
Bohatá tradice místa, kam jezdil výkvět evropské aristokracie. Teplé počasí a příznivé mediterání klima. Mimořádně bohatá středomořská vegetace zdejších parků a zahrad. Nádherné lesy na svazích horského masívu Učka. Tím vším vítá své návštěvníky Kvarnerská riviéra.
Cestovní ruch se na Kvarneru rozvíjí více než půldruhého století, letovisku Letovija byl udělen lázeňský status již před více než 150 lety. Kvarner je pokračováním Istirie a tvoří jej pobřežní část, lemovaná horskou oblastí, kterou lze využít k horské turistice a ostrovy.
Kvarner lze navštívit po celý rok, díky osobitému klimatu je Kvarner oblíbeným místem zimních pobytů. Kvarner je také vyhlášen místními slavnostmi, na kterých jsou všichni hosté srdečně vítáni. Bohatá tradice se úspěšně rozvíjí i dnes, to je pádný důvod, proč navštívit Kvarner.
Rijeka - zapomeňte na Benátky
Karneval v Rijece má přinejmenším stejně úchvatnou atmosféru, v hlavním karnevalovém průvodu bývá shromážděno více než 100 000 účastníků. Rijecký karneval, který Rijeku proslavil, je jedním z pěti největších na světě. Jeho jedinečná a neopakovatelná atmosféra je dána výjimečným spojením staroslovanských tradic s prvky městského karnevalu, proto je rijecký karneval vyhledávanou atraktivní podívanou.
Město Rijeka, druhé největší město na chorvatském pobřeží, je rovněž významným kulturním střediskem. Jsou zde četné význačné instituce a zařízení, divadla galerie a muzea. V dávných časech sloužila Rijeka jako jeden z opěrných bodů obranné soustavy Římského impéria, z těchto dob pocházejí i pozůstatky mohutných hradeb, které se dochovaly v blízkosti Rijeky a jsou považovány za památku evropského významu.
Jedna z nejpozoruhodnějších pamětihodností Rijeky se nenalézá v centru, ale na jejím předměstí, na vrchu Trsat, kde už v dávných předřímských dobách stávalo hradiště. Dnes je však Trsat díky kostelu Panny Marie významným poutním místem. Kostel zde byl založen již v 13. století a v průběhu doby byl několikrát přestavěn. V blízkosti kostela se nachází trsatský hrad, od kterého je nádherný výhled na celou Rijeku.
Kvarnerské ostrovy
V Rijeckém a Kvarnerském zálivu se nacházejí Kvarnerské ostrovy, které mají ideální podmínky pro cestovní ruch a jsou také pro svou pohostinnost velmi vyhledávaným cílem mnoha prázdninových cest. Pro ostrovy je kromě nádherných pláží typická hojnost vegetace, která je ve velké míře tvořena poměrně rozsáhlými lesy. O přírodním bohatství těchto ostrovů svědčí i ten fakt, že na nich roste více než 1500 rostlinných druhů a stejně tak je bohatá i místní fauna, čítající přes 1300 živočišných druhů. To všechno dokazuje, jak příznivé je zdejší ostrovní klima.
Krk
Tento ostrov je se svou rozlohou 405 kilometrů čtverečních jedním z největších jadranských ostrovů. Pro krajinný ráz jsou typické vápencové kopce, nejvyšší z nich dosahuje výšky 568 metrů nad mořem. To určuje i tvářnost pobřeží, to je strmé a skalnaté, zdejší pláže jsou útulně malé, rozervané pobřeží jen dokresluje jejich malebnost, která si každý rok nachází své příznivce.
I Krk má za sebou pestrou minulost. Ta po sobě zanechala památky, které dnes zaslouženě přitahují pozornost návštěvníků ostrova. Jsou to především kláštery mající nesmírný význam pro vývoj celého Chorvatska, právě zde se nacházelo důležité středisko hlaholského písemnictví. Ostrov je zajímavý i z etnografického hlediska, mluví se zde archaickým dialektem a stejně tak je zde živé i lidové umění, v tomto směru je pověstná vesnička Dobrinj ve vnitrozemí ostrova.
A co je pro Krk rovněž typické, je široká škála možností ubytování, jsou zde jak hotely vyšších kategorií, tak množství kempů, od těch větších až po malé.
Rab
Výjimečně mírné a příznivé podnebí, vysoký počet hodin sluneční svitu, přibližně 2500 hodin ročně, to je stručná, ale naprosto výstižná charakteristika, s níž musí bez výhrad souhlasit každý, kdo tento ostrov navštívil. Pro turistický ruch je významný především Loparský poloostrov, ten na severovýchodě představuje výraznou část a ostrova a je známý svými vynikajícími plážemi, ano, právě zde se nalézá jedna z vůbec nejoblíbenějších pláží, Rajská pláž, jejíž nomen omen hovoří za vše. Naopak západní část ostrova je rozčleněna do řady drobných zátok, které vytvářejí romantický rámec pro koupání v moři. A koho by snad na chvíli omrzelo koupání v moři, může přihlížet tradičním slavnostem, jež se v létě na Rábu pravidelně konají a které ohromují svou živostí a pestrostí.
Na své si přijdou i milovníci vodních sportů, na Ráb nedají dopustit zejména jachtaři, pro které je Ráb oblíbenou základnou, ze které vyrážejí na mnoha hodinové projížďky s příznivým větrem v plachtách svých lodí.
Pag
Ostrov Pag je typický svým protáhlým tvarem. Jeho délka činí rovných 60 kilometrů. Pag proslul především vývozem soli, sůl se dříve získávala vysušováním mělkých slaných jezer. Dnes už je tento prastarý způsob dávno opuštěn a nahrazen modernějšími technologiemi. Sůl nad zlato, ale Pag se může pochlubit i dalšími unikáty, je to známý pažský sýr, specialita, která se na ostrově vyrábí z ovčího mléka a pak také jehněčím masem, které je podle gurmánských odborníků vůbec nejlepší na celém Jadranu, to ostatně může každý posoudit sám při návštěvě některé z místních hospůdek. Kouzlo Pagu spočívá v klidu a čistém moři, které tento ostrov bezesporu nabízí.
|
Severní Dalmácie
|
Přírodní parky Paklenica a Krka obohacují severní Dalmácii o nádherné přírodní prvky, které jsou nadšeně obdivovány pro svou jedinečnost. Ostatně krásná příroda a klid jsou hlavními přednostmi severní Dalmácie, pro kterou jsou typická spíše menší letoviska, nacházející se ve starých rybářských osadách, pověstných svým přátelským prostředím, k němuž je nutno připočíst krásné oblázkové pláže, čisté moře, nádherné lesy a vynikající podmínky pro vodní sporty. Ale stejně tak oplývá severní Dalmácie i významnými kulturně historickými památkami, z nichž je katedrála v Šibeniku zapsána na seznamu UNESCO.
Zadar
Zadar je hlavním střediskem Severní Dalmácie a zárověň jedním z nejpřitažlivějších cílů pro návštěvníky tohoto kraje. Když se někdo zeptá obyvatele Zadaru, kde je nejkrásnější západ Slunce na světě, nemůže dostat jinou odpověď, než ten v Zadaru. A skutečně západ Slunce pozorovaný ze zadarského nábřeží je velmi působivý, doprovázený neobyčejnými zvuky mořských varhan, které jsou vyluzovány vlněním mořské hladiny. V tu chvíli, kdy se sluneční kotouč pomalu noří do moře, mají obyvatelé Zadaru určitě pravdu. Zadar je ale také proslulý množstvím památek z románského období, mezi nimiž zaujímá nejvýznamnější místo kostel sv. Donáta z 9.století.
Šibenik
Nepřehlédnutelnou dominantou Šibeniku je katedrála sv. Jakuba, jedna z nejmonumentálnějších a nejkrásnějších sakrálních staveb v kontextu pozdního středověku s originálním systémem zaklenutí a zastřešení do sebe zapadajícími kamennými deskami, což je předmětem zaslouženého obdivu všech, kdož do katedrály zavítají. Na kopci nad městem jsou postaveny tři pevnosti, nejvýše z nich je položená pevnost sv. Jana, ze které si lze plně vychutnat jedinečnou vyhlídku na město. A ještě jednou pozoruhodností se Šibenik může pochlubit, leží totiž právě mezi národními parky Krka a Kornati, do kterých je možno vyrazit na pěkný výlet.
|
Střední Dalmácie
|
Split
Se svými 200 tis. obyvatel je Split největším městem na chorvatském pobřeží. Nejslavnějším obyvatelem v bohaté historii Splitu je nejspíše římský císař Dioklecián, který zde žil po své abdikaci. Jeho palác byl pak o mnoho staletí později v roce 1979 zanesen na seznam UNESCO. Dnes se po jeho chodbách procházejí turisté, aby obdivovali nádheru tohoto starověkého architektonického skvostu. Od poloviny července do poloviny srpna ožívá město tradičním kulturním festivalem, který v sobě zahrnuje bohatou nabídku koncertů, divadelních a operních představení, která se konají jak v sálech tak i na venkovních prostorech, například na malých náměstích v areálu paláce, který tak koncertům a představením vytváří stylovou kulisu.
Trogir
Město Trogir je opravdovým skvostem. Umístěné na malém ostrůvku vypadá přesně tak jako před několika sty lety. Kontinuita jeho trvání je natolik výjimečná, že se v něm vedle sebe sousedí památky ze všech období, od helénského, přes antický Řím, až po ranný i pozdní středověk. Z nesčetných historických památek si největší pozornost zaslouží katedrála sv. Vavřince, stejně jako nelze vynechat návštěvu Muzea města Trogir, které schraňuje největší část nálezů dokumentujících bohaté dějiny Trogiru.
Hvar
Modrá barva, to je barva tohoto ostrova. Modrá levandulová pole vytvářejí typický barevný kolorit, ale spolu s vůní levandule se mísí ve vzduchu i vůně dalších aromatických bylin, které se na Hvaru pěstují. A spolu s nimi i vinná réva, fíky, citrusy a rovněž i svatojánský chleb. K tomu samozřejmě slunce po celý rok a průzračné moře, ideální kombinace pro dny plné pohody. Historie Hvaru je bohatá, lze zde obdivovat památky nejširšího historického spektra.
Brač
Nejvyšší bod ostrova Vítova hora, vysoká 709 metrů, je kromě vynikající vyhlídky také magnetem pro všechny odvážlivce, kterým učaroval paraglading a létání na rogalu. Stačí se jen rozběhnout a pak už jen kroužit na obloze. Ale i na Brači se nabízí další široké sportovní vyžití, jsou zde školy windsurfingu či potápění a pochopitelně nemůže chybět jachtink. A pláž
"Zlaty rat" u letoviska Bolu by se v soutěži o nejkrásnější jadranskou pláž zcela jistě umístila na příčkách nejvyšších
|
Střední Chorvatsko
|
Chorvatsko, to je samozřejmě především nádherné moře, díky němuž je Chorvatsko oblíbenou destinací, kam se každý rok turisté nadšeně vracejí. Ale Chorvatsko nabízí i ve svém vnitrozemí řadu podivuhodných zážitků, kvůli kterým se určitě vyplatí procestovat Chorvatsko celé. Záhřeb spolu se střední částí země je přesně tím, co obohatí dovolenou v Chorvatsku o nové zážitky a dojmy, protože návštěva Záhřebu i jeho okolí stojí určitě za to.
Střední Chorvatsko se může pochlubit velkým množstvím starých hradišť a pevností, stejně jako středověkých urbánních celků či zámků, paláců a kostelů. S návštěvou této oblasti je zbytečné otálet, nebezpečí, že by nebylo co obdivovat, ve středním Chorvatsku opravdu nehrozí. Střední Chorvatsko se skládá z řady malých svébytných regionů a to mu dodává na nesmírné pestrosti.
Nejlépe a nejvýstiženěji je genius loci středního Chorvatska vyjádřen v pozdně renesančních a barokních městech, kterých není opravdu málo. Varaždin, Karlovac, Bjelovar, Sisak, Koprivnica, Samobor, Čakovec, to všechno jsou města, ve kterých lze obdivovat typickou středoevropskou architekturu 16. a 17. století. Svou krásou ohromí hlavní městská náměstí, která jsou opravdu jedinečná a úchvatná.
Celé střední Chorvatsko je potom poseto tvrzemi, zámky a pevnostmi v takové koncentraci, jež vyráží dech. Mezi těmito památkami je mezi návštěvníky středního Chorvatska nejoblíbenější zámek Trakosćan, který je obklopen romantickou kulisou hustého lesa a jezera, nad kterým se tento skvost hrdě vypíná.
Ale aby nebylo bohatství středního Chorvatska ještě zcela vyčerpáno, je nutné zmínit značný výskyt termálních pramenů, které daly vzniknout mnohým lázním, jejichž počtem střední Chorvatsko vysoce převyšuje ostatní regiony.
Kdo si udělá čas na návštěvu středního Chorvatska, určitě nebude litovat, odměnou mu bude nespočet bohatých dojmů.
|
Jižní Dalmácie
|
Dubrovník
"Perla Jadranu na dalmatském pobřeží", tak začíná první věta popisu Dubrovníku na seznamu světového dědictví UNESCO. Dubrovník si toto označení pro svou polohu na mořském útesu a zachovalé středověké památky plně zaslouží. I klima je zde velmi příznivé, Dubrovník je s oblibou navštěvován i jako zimní přímořské lázně.
Nejcennější památkou, která vtiskla Dubrovníku jeho nezaměnitelnou podobu jsou městské hradby, jež tvoří zvláště cenný ucelený fortifikační systém města, který se v podstatě zachoval zcela neporušený. Dnes už naštěstí neslouží hradby svému původnímu účelu, místo vojáků se po nich procházejí návštěvníci města nebo se na nich konají divadelní představení či folklórní vystoupení. Osou středověkého vnitřního Dubrovníku je ulice Stradun. Na svém východním konci se otvírá do prostorného náměstí Luža, na kterém stojí Rollandův sloup, symbol svobodného Dubrovníku. Náměstí Luža je také hlavním dějištěm Dubrovnických letních her, které jsou u turistů velmi oblíbené.
Městské jádro starého Dubrovníku je doslova prošpikováno památkami, ať už to jsou stavby sakrální, z nichž uveďme například kostel sv. Blažeje, nebo ať to jsou paláce, např. palác Sponza, v němž dnes sídlí archiv města Dubrovníku.
Korčula
V antické době se Korčule říkalo "Černý ostrov". Mohly za to rozsáhlé lesy borovice černé, které pokrývaly takřka celý ostrov a i dnes spoluvytváří specifický vzhled ostrova bujná vegetace na hustě porostlých pahorcích. V současné době je však Korčula známá i díky výtečným vínům, která se zde vyrábějí a které lze nakoupit přímo u výrobců. Největším turistickým lákadlem je středověké město Korčula, z něhož dýchá stylová atmosféra benátské doby. V starém městském jádru lze také spatřit údajný rodný dům slavného cestovatele Marca Pola. Korčula je rovněž velmi oblíbeným místem milovníků vodních sportů. Příznivé klimatické podmínky umožňují příjemnou návštěvu Korčuly i v mimosezónních měsících.
|
|
Střední Chorvatsko
|
Chorvatsko, to je samozřejmě především nádherné moře, díky němuž je Chorvatsko oblíbenou destinací, kam se každý rok turisté nadšeně vracejí. Ale Chorvatsko nabízí i ve svém vnitrozemí řadu podivuhodných zážitků, kvůli kterým se určitě vyplatí procestovat Chorvatsko celé. Záhřeb spolu se střední částí země je přesně tím, co obohatí dovolenou v Chorvatsku o nové zážitky a dojmy, protože návštěva Záhřebu i jeho okolí stojí určitě za to.
Střední Chorvatsko se může pochlubit velkým množstvím starých hradišť a pevností, stejně jako středověkých urbánních celků či zámků, paláců a kostelů. S návštěvou této oblasti je zbytečné otálet, nebezpečí, že by nebylo co obdivovat, ve středním Chorvatsku opravdu nehrozí. Střední Chorvatsko se skládá z řady malých svébytných regionů a to mu dodává na nesmírné pestrosti.
Nejlépe a nejvýstiženěji je genius loci středního Chorvatska vyjádřen v pozdně renesančních a barokních městech, kterých není opravdu málo. Varaždin, Karlovac, Bjelovar, Sisak, Koprivnica, Samobor, Čakovec, to všechno jsou města, ve kterých lze obdivovat typickou středoevropskou architekturu 16. a 17. století. Svou krásou ohromí hlavní městská náměstí, která jsou opravdu jedinečná a úchvatná.
Celé střední Chorvatsko je potom poseto tvrzemi, zámky a pevnostmi v takové koncentraci, jež vyráží dech. Mezi těmito památkami je mezi návštěvníky středního Chorvatska nejoblíbenější zámek Trakosćan, který je obklopen romantickou kulisou hustého lesa a jezera, nad kterým se tento skvost hrdě vypíná.
Ale aby nebylo bohatství středního Chorvatska ještě zcela vyčerpáno, je nutné zmínit značný výskyt termálních pramenů, které daly vzniknout mnohým lázním, jejichž počtem střední Chorvatsko vysoce převyšuje ostatní regiony.
Kdo si udělá čas na návštěvu středního Chorvatska, určitě nebude litovat, odměnou mu bude nespočet bohatých dojmů.
|
|
Cesta do Chorvatska
autem, trasy
|
Řidičské průkazy Chorvatsko
- Doklady motoristů
Řidiči musí mít platný řidičský průkaz, technický průkaz automobilu a doklad o zaplacení pojištění tzv. mezinárodní Zelenou kartu. Pokud řidič nemá tzv. zelenou kartu, pojištění musí zaplatit na hranicích. Automobily musí mít označení CZ. Mezinárodní řidičský průkaz není nutný.
Mezinárodní řidičské průkazy: noví řidiči s ŘP do 2 let od data vydání, nesmí jet vyšší rychlostí než 80 km/h na silnicích, 110 km/h na dálnicích.
|
Dálnice Chorvatsko
Celou trasu až k jadranskému moři můžete jet po dálnici! Ve směru od Mariboru začíná v Chorvatsku dálnice hned za hranicemi a vede až do Zagrebu. Ze Zagrebu pokračuje velice pěkná dálnice až do Splitu.
Také ve směru od Maďarských hranic do Zagrebu je dálnice zcela hotova. Pokud jedete přes Maďarsko, můžete se již tam (v Nagykanizsa) napojit na dálnici do Zagrebu. |
Cesta do Chorvatska:
Praha - Záhřeb - Split, délka cca 1150 km, po dálnici
Praha - Brno - Mikulov - Wien - Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO) - Spielfed (hraniční přechod do Slovinska) - Maribor (1.5
km za tunelem odbočte na Zagreb) - Gruškovji (hraniční přechod do Chorvatska) - Zagreb (dále po dálnici směr Split) - Karlovac (nesjíždějte z dálnice), pokračujte po dálnici směr
Split |
Cesta do Chorvatska:
Praha - Záhřeb - Zadar, délka cca 1020 km, po dálnici
Praha - Brno - Mikulov - Wien - Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO) - Spielfed (hraniční přechod do Slovinska) - Maribor (1.5
km za tunelem odbočte na Zagreb) - Gruškovji (hraniční přechod do Chorvatska) - Zagreb (dále po dálnici směr Split) - Karlovac (nesjíždějte z dálnice), pokračujte po dálnici směr
Split, Zadar |
Cesta do Chorvatska:
Praha - Záhřeb - Rijeka, délka cca 1000 km, po dálnici
Praha - Brno - Mikulov - Wien - Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO) - Spielfed (hraniční přechod do Slovinska) - Maribor (1.5
km za tunelem odbočte na Zagreb) - Gruškovji (hraniční přechod do Chorvatska) - Zagreb (dále po dálnici směr Split) - Karlovac, pokračujte po dálnici směr
Split, Rijeka |
|
Poplatky Chorvatsko
Na vjezdu na chorvatskou dálnici obdržíte kartu, kterou při výjezdu z dálnice odevzdáte a zaplatíte poplatek.
|
Cesta do Chorvatska:
Praha - Záhřeb - Split - přes Plitvická jezera
Praha - Brno - Mikulov - Wien - Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO)- Spielfed ( hraniční přechod do Slovinska) - Maribor (1500m za tunelem odbočte na Zagreb) - Gruškovji (hranice) - Zagreb (dále směr dálnice Split) - Karlovac (zde sjeďte z dálnice, dále směr
Split, Zadar) - Plitvički jezera - Udbina - Gračac -
Knin - Sinj - Split
|
Cesta do Chorvatska:
Praha - Záhřeb - Zadar - přes Plitvická jezera
Praha - Brno - Mikulov - Wien - Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO)- Spielfed ( hraniční přechod do Slovinska) - Maribor (1500m za tunelem odbočte na Zagreb) - Gruškovji (hranice) - Zagreb (dále směr dálnice Split) - Karlovac (zde sjeďte z dálnice, dále směr
Split, Zadar) - Plitvički jezera - Udbina - Gračac -
Obrovac - Zadar
|
Dopravní předpisy Chorvatsko
Nový chorvatský Zákon o bezpečnosti silničního provozu, platný od 20.8.2004: nové předpisy úplně zakazují pití alkoholu před nebo při řízení; řidič tedy nesmí mít v krvi ani kapku alkoholu. Chorvatská policie může uložit pokutu na místě. Nemusí se zaplatit ihned, policie může vystavit doklad a pokuta musí být následně uhrazena během 8 dnů na poště nebo v bance.
Od 1.1.2006 je v Chorvatsku každý řidič povinen mít ve vozidle reflexní bezpečnostní vestu. Řidič ji musí mít oblečenou pokud vystupuje z vozu na komunikacích mimo vyhrazená místa (parkoviště) za účelem např. výměny kola, provedení nějaké menší opravy na vozidle. Pokud v provozu zastavuje jiné vozidlo za účelem vyžádání pomoci, nebo po nehodě řídí dopravu atd.
Řízení vpravo, předjíždění vlevo.
Předjíždění a míjení: pravidla jsou totožná s pravidly v ČR.
Přednost: pravidla jsou totožná s pravidly v ČR.
Povinnost používání bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů (děti do 12 let věku nesmějí sedět na předních sedadlech).
Povinnost tlumených světel i ve dne pro všechna vozidla.
Povinnost bezp. helem pro řidiče i spolujezdce motocyklu (spolujezdec nesmí být mladší 12 let).
Cyklisté - věkový limit na silnicích je 14 let, jinak musí být doprovázeni osobou starší 16 let.
Děti mladší 8 let se smí převážet na kole jen na spec. dětském sedadle a řidič musí být starší 18 let. Pod 16 let je na kolo povinná bezpečnostní helma.
Zákaz používání mobilního telefonu za jízdy bez sady hands-free.
Zákaz požití alkoholu před a při jízdě.
Čáry na kraji silnice označují zákaz parkování.
Hlášení nehody Chorvatsko
Všechny nehody musí být hlášeny policii (tel. 92). Přivolaná policie po kontrole vozidla a místa nehody rozhodne o dalším postupu a poskytne účastníkům nehody potřebné informace o chorvatských pojišťovnách, autoopravnách apod. Jestliže je při nehodě poškozeno vozidlo z cizí země, jeho řidič musí od policie obdržet protokol o nehodě a poškození vozidla, aby mohl vozidlo vyvézt.
Chorvatská policie může zadržet cizinci pas po 48 hodin nebo dokud nezaplatí pokutu, nebo do rozhodnutí soudu. Pokud cizinec spáchá dopravní přestupek, pro který mu může být zadržen ŘP, je mu to zapsáno do ŘP vč. časového období, po které nesmí v Chorvatsku řídit motorové vozidlo. Řidičům, kteří měli pozitivní test na alkohol v krvi, je zadržen ŘP. Pokud řidič přesto pokračuje v jízdě, může mu být zabaveno vozidlo. V Chorvatsku byl zaveden bodový systém.
|
Vypůjčené vozidlo
Cestujete do zahraničí firemním či vypůjčeným vozem? V případě, že použijete motorové vozidlo, kde nejste uveden jako vlastník vozidla, nechte si vystavit od majitele vozidla potvrzení. Text potvrzení musí být minimálně v anglickém jazyce, nebo v jiném světovém jazyce. Potvrzení o užívání firemního vozu či vozu vlastněného cizí osobou musí být notářsky ověřeno. Tímto úkonem zabráníte případné možnosti zadržení motorového vozidla policií do doby než se prokáže, že vozidlo není odcizeno. Některé evropské státy provádějí kontrolu již na hranicích a v případě, že nebudete schopni doložit souhlas majitele vozidla s jeho užitím, může Vám být znemožněn vjezd na území státu.
|
Poznámka: veškeré dotazy týkající se Vaší cesty do Chorvatska Vám rádi zodpovíme. Dotazy zasílejte na E- mailovou adresu:
dalmatinac@seznam.cz
|
|
|
|
|