Nabídka:

 

Apartmány:

- Istrie

- Kvarnerská riviéra a ostrovy

- Severní Dalmácie

- Střední Dalmácie

- Jižní Dalmácie

- Zvláštní nabídka

- Luxusni vily s bazénem *

- Yacht Charter

- Cykloturistika

 - Last minute
 - Online rezervace
 - Pokoje

- Nemovitosti

- Pronájem do fixu

- O nás

 - Kontakty

- Cenik

- Chorvatsko

- Gastro nabídka

- Národní parky

- Vylety

 - Podmínky
 - Domácí řád a pravidla
 - Drobné rady

- Svet

- Kniha návštěv

- Tvroba stránek

- Mapa stránek

 - Kontakty
 
 

Split - Sveti Duje

K moři do Chorvatska!

Ubytování a dovolená v Chorvatsku!

Jaderské moře, prosluněné pláže a kouzelná příroda to je Dovolená v Chorvatsku!

Nejlepší dovolená pro Vás.

Fascinuje vás Jaderské moře, nedotčená příroda a přátelská atmosféra.

 

Stranice izradio - Davor Krtalić - Dalmatinac

 

CHORVATSKO - Místo pro Vaší dovolenou! Nabídka ubytování - Apartmány - Nejlepší ceny!

HR    CZ    EN    DE    IT

Destinace: ostrov Brač - Splitská riviéra - Popis a fotografie / Výlety - Aktivní dovolená - Poznejte Chorvatsko!

 

Osobní doporučení Turistické agentury Davor Krtalić - Dalmatinac pro hosty, kteří chtějí navštívit některou z uvedených destinací na ostrově Brač.
Známá letoviska na ostrově Brač: Supetar, Bol, Postira, Mirca, Pučišća, Selca, Povlja, Milna a Splitska. Všechna letoviska mají překrásné písečné a oblázkové pláže a sportovní centra a zábavu, plážích je možnost pronájmu vodních rekvizit. Všechna letoviska nabízí možnost strávení nezapomenutelné dovolené. Pláže jsou oblázkové, zastíněné borovicemi. Hosté, kteří mají rádi klid, zde najdou překrásné osamělé zátoky.
Doporučujeme navštívit i vnitrozemí ostrova Brač, místo Škrip a Nerežišća. Nejvyšší hora Brače je Vidova gora, odkud máte překrásný panoramatický výhled na Bol a ostrov Hvar. Na jižní straně ostrova Brač, mezi Bolem a Milnou leží Pustinja Blaca, kde kdysi byla hvězdárna.

Milovníci zábavy mohou navštívit disko kluby v letovisku Supetar a Bol.
Gastro nabídka je ve všech letoviscích na vysoké úrovni a uspokojí všechny chutě.
Příjezd do uvedených destinací: z dálnice A1 – Zagreb – Split, dále z trajektového přístavu trajektem do Supetaru (50 minut plavby), po sjezdu z trajektu v Supetaru po místní silnici do cílového letoviska. Hostům doporučujeme navštívit všechna místa a tím si zpestřit svou dovolenou.
Osobní doporučení: Davor Krtalić

Brač patří mezi deset světových ostrovů, na kterých je nejlepší život

Na Brači je příjemný život především kvůli čistému vzduchu a moři. Je to jeden z nejlepších ostrovů Jadranu s krásnými oblázkovými , písečnými i kamenitými plážemi.

Americký časopis
"Islands" (Ostrovy) zařadil Brač mezi 10 nejžádanějších ostrovů světa pro život.
Nachází se na žebříčku nejžádanějších ostrovů společně s ostrovy: Big Pine Key na Floridě, Kréta v Řecku, Waiheke na Novém Zélandě, Curacao, Maui na Havaji, Nevis v Karibiku, Lomgkawi u Malezii, Grand Cayman, Palau Tichém oceáně.

Všechny tyto ostrovy jsou prohlášeny jako vhodné pro kvalitní a příjemný život.

Brač je největším dalmatským ostrovem, je zde čistý vzduch a moře, překrásné oblázkové, kamenité i písečné pláže.

Spojení s pevninou je výborné,gastro nabídka je pestrá, nejvíce se nabízí čerstvé ryby a ostatní plody moře, domácí jehněčí, sýr a červené víno Plavac.
Lidé zde žijí pohodový život, tak jak uvádí časopis, dokáží vedle pracovních povinností na rozdíl od Američanů i užívat třeba i v popíjení kávy v kavárnách podél moře.

Život na Brači je klidný, všechna místa mají kostelík v centru, blízko moře a každý je svým způsobem zvláštní a zajímavý.

Bol - Zlatni rat

Vzdálenosti: Supetar - Bol 38 km, Supetar - Postira 9 km, Supetar - Pučišća 26 km, Supetar - Selca 27 km, Supetar - Povlja 31 km, Supetar - Milna 18 km, Supetar - Zračna luka Brač 12 km.

Co by jste měli navštívit a vidět v:

Supetar
Bol - Zlatni rat
Vidova gora
Pustinja Blaca
Povlja
Pučišća
Mirca
Sutivan
Milna

Hostům, kteří si přejí podívat se i dále, doporučujeme navštívit:

Split
Trogir
Omiš - Řeka Cetina

Makarska
Ostrov Hvar
Ostrov
Korčula
Ostrov
Vis
Ostrov Čiovo

Národní parky: Více

Split

Střední Dalmácie - Splitská riviéra - Panorama Split

Splitská riviéra – Split je "nejlepší město na světě".

Split je jeden z nejteplejších míst na Jadranu s průměrně 2700 slunečních hodin ročně a patří mezi nejslunečnější města v Evropě. Split je hospodářské, průmyslové centrum Dalmácie.
Split je město mediteránského temperamentu.
Split je město historie.
Split je město sportu.
Split je město turismu.

Splitu připadá 70 km pobřeží a z toho je 905 km pláží. Přímo ve Splitu můžete nají 15 km dlouhou promenádu.

Kromě historických a kulturních památek nabízí i jiné aktivity pro své návštěvníky, ideální ubytování, sportovní vyžití a možnosti výletů a proto jste si tuto destinaci vybrali správně, pro strávení své dovolené, kde kromě odpočinku najdete i možnost pro výlety, zábavu či sport.

Split - trajektna luka

Našim klientům dáváme informace nejen o ubytování, ale i informace o místě, o plážích, o možnostech výletů a zábavy. Dle těchto informací pak klienti mají jasnější představu o dovolené.

Plaža Vrilo - Supetar

Turistická agentura Davor Krtalić - Dalmatinac

Destinace: ostrov Brač - Splitská riviéra - Popis a fotografie

Poznámka: Letošní letní dovolená u moře se blíží. Chorvatsko patří mezi ideální dovolené pro malé děti.
D

K

   Ostrov Brač  

Brač, nádherný ostrov rozkládající se v Jaderském moři, je opravdovou perlou Chorvatska! Nádherná příroda s překrásnými horami i unikátními krasovými jevy se zde snoubí s krásnými písečnými plážemi, komfortním turistickým zázemím i vynikajícím podmínkami pro sport všeho druhu. Vydejte se s našimi zájezdy na dovolenou na ostrov Brač a užijte si horskou turistiku, paragliding z nejvyššího bodu ostrova, Vidovy hory, windsurfing kolem pobřeží, ale také plážový volejbal, potápění, šnorchlování či relaxaci na kouzelných plážích se zlatým pískem.

Doprava
Spojení s pevninou zajišťují trajekty (linky Split - Supetar, Split - Bol a Makarska - Sumartin). V roce 1993 zahájilo provoz letiště Veško polje pro letadla do 100 cestujících, kam směřují charterové lety během letní sezóny. Většinu obcí na ostrově propojuje síť asfaltových silnic vybudovaných v 70. letech.

 

Místa na ostrově Brač: Bobovišća, Bobovišća na Moru, Bol, Dol (Postira), Dračevica, Donji Humac, Gornji Humac, Ložišća, Milna, Mirca, Murvica, Nerežišća, Novo Selo, Podhume, Postira, Povlja, Pražnica, Pučišća, Splitska, Sumartin, Supetar, Sutivan, Selca a Škrip.
Brač je třetí největší z jadranských ostrovů a je také nejvyšší z nich. Třetí největší ostrov Chorvatska, Brač (394 km2), je ze všech chorvatských ostrovů nejvyšší - Vigova gora dosahuje výšky 778 m. Na ostrově žije 13 000 obyvatel, kteří se živí pěstováním vinné révy a oliv, těžbou kamene, ale zejména v cestovnim ruchu.
Hlavním městem ostrova Brač je město Superstar na severním pobřeží, turistyckým centrem je Bol poblíž legendárního mysu Zlatni rat. Památkami vyniká hlavně Škrip (zde je v paláci ze 16. stol. i Bračské muzeum), za vidění stojí i skalní klášter Blaca či dominikánský klášter v Bolu.

Nejznámějším místem na Brači je Bol. Tamní pláž Zlatni rat - úzký oblázkový klín, vybíhající do moře – je údajně nejhezčí z chorvatských pláží.

Bol a jeho Zlatni rat patří rozhodně k tomu nejcennějšímu, co ostrov má. Módní a dobře vybavené letovisko nemá nikdy problémy s obsazením svých hotelů. Návštěvníci tam jezdí i mimo sezónu, neboť Bol se prosadil i jako středisko tzv. kongresové turistiky. Na rozdíl od známějších ostrovů Hvaru a Korčuly je Brač nejblíže k pevnině, takže doprava trajektem zabere jen málo času.

Příroda se ostrovu postarala i o další poklad, který tvoří bohatství ostrova. Pověstný bílý kámen, něco mezi vápencem a mramorem, který se už několik staletí těží u městečka Pučišča na severní straně ostrova.

Jako stavební materiál je natolik proslulý, že ho z Brače vozili až do Ameriky, když ve Washingtonu stavěli Bílý dům. Používal se také na stavby a rekonstrukce významných budov v mnoha evropských metropolích. Navzdory svému jménu není bračský kámen jen bílý, jsou v něm odstíny šedé, zlatavé, růžové.

Kámen na Brači lámali už Římané a v lomu nad obcí Splitská je ve skále z oněch dob vytesána postava Herkula. Pokud nemáte znalého místního průvodce, nenajdete nejen Herkula, ale ani někdejší lom.

Ke škodě ostrova se málo ví o jeho dějinách. Přesněji řečeno, ví se toho dost, ale na rozdíl od již jmenovaných Hvaru a Korčuly, nedokázal Brač své dějiny
"prodat" a učinit z nich další z důvodů, proč by tam návštěvníci měli jezdit.

V osadě Škrip ve vnitrozemí se na návsi povalují dva sarkofágy z římských dob, které by byly ozdobou každého muzea. Kostelík sv. Jadra ze šestého století u silnice do Škripu byl před dvěma léty zchátralým stavením, z něhož se drolily kameny a padaly do vysoké husté trávy, kterou byl zarostlý.

Na Korčule si zakládají na tom, že je to jedno z míst, kde se možná narodil benátský dobrodruh a cestovatel Marco Polo. Na Brači se narodila osobnost mnohem významnější – Helena, která svého syna, římského císaře Konstantina, přiměla k tomu, aby křesťanství povýšil na oficiální náboženství své říše a tím vlastně většiny západního světa.

Je s podivem, že na Brač nepřicházejí procesí křesťanů z celého světa, aby vzdali hold té, která se přičinila, že přestali být pronásledováni a mečem trestáni za svou víru.

Poklady v pustině
Poslední představený kláštera v Blace, nejzapadlejším místě, které si člověk umí představit, Nikola Miličič, zemřel v roce 1963. Zůstaly po něm v té pustině, kam se člověk dostane jen pěšky, vzácná a bohatá knihovna, mohutný Zeissův hvězdářský dalekohled, klavír, obsáhlá vědecká korespondence a stohy ročenek, které mu ještě donedávna posílala americká Národní astronomická společnost.

Brač je ostrovem pokladů, ale zdá se, že tím, co mu chybí je schopnost, ochota a vůle se o své poklady náležitě starat, zvelebovat je a zpřístupnit těm, kteří by byli ochotní se kvůli nim na ostrov vydat.


Nejkrásnějších pláží na Jadranu - Zlatni rat - ráj pro surfery a milovníky vodních sportů. Zlatni rat je vlastně podlouhlý výběžek, který je pokrytý milióny drobounkých zrnek písku. Je neustále omýván čistým mořem po celé své délce - měří 634 metrů! Když si představujete dovolenou plnou různých aktivit, sportu, zábavy a přátelení s mladými lidmi, pak musíte určitě přijet do Bolu! Zlatni rat je vlastně podlouhlý výběžek, který je pokrytý milióny drobounkých zrnek písku. Leží na jižní straně ostrova Brač.

Podnebí ostrova je středomořské. Léta jsou teplá a suchá s průměrnou teplotou 25°C, zimy krátké a deštivé s průměrnou teplotou 9°C. Sníh zde padá průměrně dva dny v roce a neudrží se déle než 10 hodin. Úhrnné roční srážky se pohybují od 700 mm (Sutivan) do 1 400 mm (Dol). Průměrnou délkou 2 700 hodin slunečního svitu ročně patří Brač k nejvíce slunečným oblastem Jadranu. Teplota moře dosahuje v létě 24°C, v zimě neklesá pod 14°C. Během chladnějších měsíců se střídají studené severní větry (bóra) s teplými jižními (jugo), v letním období převažuje severozápadní vítr (maestral).

Zajímavosti
Pustinja Blaca, Brač / Klášter Blaca – kamenná stavba byla postavena. Bračské muzeum ve Škripu - – nejstarší osada na ostrově Brač, nachází se zde Muzeum ostrova Brač
Zmajeva spilja - reliéfy na stěnách, sloužila jako klášter, nachází se nad obcí Murvica.
Kolač - skalní útvar nedaleko obce Nerežišća.
Most Františka Josefa - most poblíž obce Ložišća.
Zlatni rat - oblázková pláž / karibská pláž na Jadranu na ostrově Brač.

Téměř čtvrtinu ostrova pokrývají borové lesy, které jsou však na některých místech značně poničeny lesními požáry (v současnosti zejména jihozápadní část ostrova).

Bol, Chorvatsko - pláž Zlatni rat

Zlatni rat - Bol

Kouzelné městečko, kam jezdí tisíce turistů především kvůli slavné pláži Zlatni rat. Proslavilo ho také místní víno Bolski plavac, které lze ochutnat ve velké vinotéce na promenádě. Centrum města tvoří půvabné kamenné domy, některé z nich fungovaly jako víkendové chaty (neboli paláce) obyvatel Brače.

Zlatni rat je nejčastějším motivem na chorvatských pohlednicích a svým jedinečným tvarem přitahuje návštěvníky z celého světa.

Zlatni rat se táhne do moře téměř kolmo a mění svůj tvar, polohu a délku v závislosti na působení větrů a mořských proudů.

Pláž Zlatni rat je mnohem víc než jen motiv z pohlednice, je to nejznámější pláž pro windsurfing v Chorvatsku a vyzývá k celodenním radovánkám a zábavě s přáteli ať už při aktivním odpočinku nebo při relaxaci na pláži, která je zvláště populární mezi mladými.

Zlatni rat a magický duh dalmatských uliček zvaných
"kaly", které se mísí s vřavou mondénního letoviska a surfařského útočiště – to je příběh o Bolu.

Toto pitoreskní městečko bylo kdysi místem vinařů, rybářů a námořníků, a dodnes zůstalo jedinou pobřežní osadou na jižní straně ostrova Brače.
Krásné Bolské pláže z bílého písku, a zvláště pak pláž Zlatni rat, přitahují svou prostranností a krásou.

 

Ostrov Brač a kámen

 O tom, že kámen z ostrova Brače je výborným stavebním materiálem, věděli již staří Římané. Jejich hlad po kvalitním kameni byl obrovský - byli nenasytnými staviteli měst, domů a paláců, pevností a opevnění, chrámů, mauzoleí, amfiteátrů a divadel, potřebovali jej k výrobě sarkofágů a náhrobních stél, k dláždění ulic a silnic a k mnoha dalším účelům. A ostrov Brač, který se nacházel v poměrné blízkosti hlavního střediska římské provincie Dalmácie, Salon, poskytoval mimořádně kvalitní bílý kámen. A to v množství prakticky nevyčerpatelném.

Římané těžili především ve třech velkých kamenolomech u Škripu (směrem na Splitskou), známe je pod názvy Rasohe, Zastražišće a Plate a dnes jsou již dávno opuštěny. Ale přesto je turisté navštěvují, či spíše jejich pozůstatky - hlavně ten první, kde je do jedné ze skalních stěn vytesána postava Herkula. Za Říma se však těžilo i v okolí dnešní obce Pučišće (viz výlety z Postiry).

Práce v lomech byl vždy namáhavá, a tak v římských lomech pracovali pod dozorem vojáků jen otroci. Kámen se dopravoval do blízké bračské osady Splitska, kde se nakládal a vozil na speciálních plavidlech do dnešního Splitu.

Z bračského kamene je vystavěn splitský Diokleciánův palác, bračský kámen byl použit i na stavbu většiny domů v Salonách (dnešní Solin), na amfiteátr a další veřejné stavby. Z bračského kamene jsou i raně křesťanské baziliky.

Ve Škripu byla za Římanů největší dílna na výrobu sarkofágů na jadranském pobřeží. Ještě dnes je na okraji Škripu a po jeho okolí roztroušeno dost sarkofágů, většinou nedokončených polotovarů.

I za středověkého chorvatského státu byla potřeba kamene dost velká, ale stoupla zejména potom, když se v Dalmácii a na ostrovech stali pány Benátčané. Pod jejich ochranou se obyvatelstvo stěhovalo zpět na pobřeží z vnitrozemí, kam uteklo v době tureckého nebezpečí. Stavěly se domy, paláce, kostely a katedrály, opevněné zámky-kaštely, útočištní a obranné věže,  stavělo se jak na Brači, tak i na celém jadranském pobřeží. Kámen se samozřejmě vozil i do Benátek.

Izrada suvenira - Davor Krtalić

Davor Krtalić - Dalmatinac / Adriasuveniri

Pučišća - Brač

V Pučišćích je střední odborná kamenická škola (Klesarska škola), jediná svého druhu v Chorvatsku. Její absolventi mohou po maturitě studovat na vysokých školách příslušného typu, mnozí pak podnikají samostatně v oboru zpracování kamene. Mnoho rodin v Pučišćích proslulo kamenickou tradicí.

Hlavními středisky těžby kamene se staly obce Pučišća se svými třemi velkými kamenolomy - Veselje, Punta a Kupinova (všechny při pobřeží, severovýchodně od obce), a Selca (viz výlety ze Sumartinu) se dvěma hlavními kamenolomy - Sveti Nikola a Žaganj - dolac.

Kámen z bračských lomů je snadno opracovatelný, vhodný i pro nejjemnější práce, přitažlivá je i jeho čistě bílá barva. Není divu, že po něm byla poptávka všude ve světě: z bračského kamene jsou např. katedrály v Šibeniku a Trogiru, téměř všechny veřejné budovy ve Splitu, parlament ve Vídni, parlament v Budapešti, Bílý dům ve Washingtonu, mnoho státních a veřejných budov v Bělehradě, hotely na černohorském pobřeží i v Soči na pobřeží Černého moře, a též hotel Panorama v Praze.

      Pláže / Bol - Zlatni rat - Ostrov Brač   

Bol, Chorvatsko - pláž Zlatni rat

D

K

      Ostrov Brač    

Nerežišća - Brač

Priroda
D

K

Výlety

 

Více informací a fotografií si můžete prohlédnout na stránce Výlety!

 

Dovolená v Chorvatsku! Místo pro Vaší dovolenou! / Turistická agentura Davor Krtalić - Dalmatinac